Jak zwiększyć produktywność

Jak zwiększyć produktywność

W dzisiejszych czasach wszyscy wymagają od Ciebie produktywności. Nie ważne czy jesteś w domu czy w pracy czy prowadzisz własną działalność. Zawsze znajdzie się ktoś kto będzie oczekiwać, że zrobisz więcej i więcej. Co ciekawe to my sami często jesteśmy tymi osobami dla siebie. Mamy do siebie pretensje, że zrobiliśmy za mało, że zrobiliśmy za słabo itp. Jeżeli tak robisz to przestań, niczemu to nie służy, a skoro już tak Ci zależy na czasie to nie marnuj go na krytykowanie siebie. Nie możesz pozwolić też na to aby inni wchodzili Ci na głowę, nadmierna ilość obowiązków na pewno nie przyniesie Ci większej produktywności. Jeżeli chcesz zwiększyć produktywność i efektywność nie tylko w pracy, zapraszam Cię do dzisiejszej lektury.

1. rzeczy ważne i mniej ważne

Zanim przystąpisz do pracy, ważne jest aby wypisać sobie wszystko to co masz dzisiaj do zrobienia. Wypisz wszystkie obowiązki jakie masz do zrobienia w pracy w domu czy sam/ sama dla siebie. Następnie podziel je na kategorie. Oceń czy są pilne czy też nie oraz jak ważne są dla Ciebie. Pozwoli Ci to uporządkować kolejność wykonywanych czynności poczynając od tych pilnych i ważnych.

Dlaczego właśnie od nich i dlaczego to działa? Ponieważ pozwoli nam to zwiększyć produktywność. Często siadamy do zadań i wykonujemy te mniej ważne i mniej pilne. Sprawia to, że w głowie i tak myślimy o tych ważniejszych. Przez co jesteśmy mniej skupieni i mniej produktywni. Zaczęcie od tych ważniejszych czynności zniweluje to uczucie i pozwoli nam skupić się w 100% na wykonywanym działaniu. Poniżej znajdziesz zdjęcie z podziałem na 4 kategorie.

2. Technika pomodoro

Uwielbiam tę technikę. Jeżeli macie problem z tym aby utrzymać koncentracje na jednej czynności przez dłuższy czas, to ta technika Wam w tym pomoże. Spokojnie nie jest ona związana z jedzeniem pomidorów. Jej nazwa wzięła się od kształty zegarka twórcy tej techniki. Polega ona na tym aby podzielić sobie czas pracy na dwie kategorie. Pracy i odprężenia.

Podczas pierwszych 25 min skupiamy się na wykonywanej pracy. Po tym czasie średnio ludzie tracą koncentracje i skupiają się na rozpraszaczach. Wtedy sięgamy po 5 min przerwy gdzie skupiamy się na innych sprawach. Odpisanie na SMS, sprawdzenie wiadomości czy pooglądanie memów. Następnie znowu wracamy do 25 min skupienia się na pracy i tak cały czas. Po 5 rundach możecie zrobić sobie 15 minutową przerwę i zacząć cykl na nowo. Aby ułatwić sobie wprowadzenie tego nawyku ściągnij sobie aplikacje, sam chętnie z niej korzystam.

3. Dowiedz się na co marnujesz czas

Jeżeli chcesz być bardziej produktywny w pracy i zwiększyć swoją produktywność warto spojrzeć na siebie z 3 osoby i przeanalizować swoje zachowanie. Zapisz sobie na co marnujesz czas w ciągu dnia i jakie złe nawyki sobie wypracowałeś. Jeżeli już to odkryjesz wystarczy, że zapragniesz je zniwelować. Ale nie na hip hura, spokojnie. Jeżeli będziesz chciał od razu wszystko zniwelować nic z tego nie będzie. Po jakimś czasie i tak wrócisz do złych nawyków. To co musisz zrobić to stopniowo zmniejszać ich udział w ciągu dnia. Czasem po podsumowaniu okazuje się, że marnujemy 3h dziennie na przeglądanie mediów społecznościowych, oglądanie TV czy szukanie ubrań. Postaraj się w pierwszym tygodniu zniwelować ten okres np do 2,5h. W kolejnych tygodniach schodź o 30 min i po miesiącu będziesz już miał 2h więcej na prace, spotkania z bliskimi czy rozwój pasji.

4. odstaw rozpraszacze

„Już pracuję, już. Sprawdzę tylko w quizie, jakim rodzajem pizzy jestem. Albo posprzątam pustynię.” – z pewnością znasz ten problem. Włączony telefon, Internet, codzienna gazeta i wiele innych rzeczy może skutecznie odciągnąć nas od pracy. Konieczne jest ich wyeliminowanie albo chociaż zredukowanie, gdy niektóre są formą nagradzania się. Bo nie tylko niepotrzebnie tracimy na nie czas, ale też spada nam motywacja.

5. Wysypiaj się

Proste co. Jeżeli jesteś tym typem człowieka, który przeczytał że milionerzy wstają o 6, aby pracować więcej od innych, ale i tak chodzisz spać o 2 w nocy TO PRZESTAŃ. Fakt, większość z ludzi sukcesu wstaje wcześnie, ale chodzi też spać wcześniej. Doskonale wiedzą jak ważny jest sen dla organizmu i produktywności. Co z tego że wstaniesz o 6 skoro będziesz wyglądać jak zombi a Twój mózg będzie jeszcze myślał o poduszce i ciepłym łóżku. Nie jest to na pewno sposób na zwiększenie produktywności. Sam osobiście wstaje między 6 a 7 ale chodzę spać około 23 aby być wyspanym. Jeżeli masz nocny tryb życia to pracuj więcej po prostu w innych godzinnych. Aczkolwiek zachęcam do wczesnego wstawania dużo łatwiej się skupić kiedy reszta osób śpi i Cię nie rozprasza.

6. Sprawdź co pomaga Ci zwiększyć produktywność

Są rzeczy, które nas rozpraszają, ale są też takie które budują naszą produktywność pomimo tego że poświęcasz na nie czas. Są to rzeczy które budują nasz charakter. W moim przypadku jest to poranny sport rower, bieganie albo ćwiczenia siłowe. Każdego dnia przeznaczam czas z rana na sport bez znaczenia czy chce czy nie. Następnie biorę zimny prysznic i czytam książkę. Zajmuje mi to średnio 1,5h dziennie jednak sprawia, że mam dużo większą umiejętność pokonywania braku motywacji do działania. Dzięki temu pozostałe 14h dnia spędzam bardziej produktywnie.

Nie chodzi o to abyś robił te same nawyki z rana co ja. Możesz znaleźć swoje, jednak aby zbudować w sobie umiejętność pokonywania braku motywacji powinieneś robić to każdego dnia bez znaczenia czy masz motywacje czy też nie. Pamiętaj jednak, że jeżeli 10 raz wstajesz z przymusu aby pójść pobiegać, to znaczy, że powinieneś znaleźć sobie inną poranną rutynę.

7. Określ czas robienia jednej rzeczy

Jeżeli zaplanujemy sobie na zrobienie jakiejś rzeczy 3 dni, zrobimy ją pod koniec 3 dnia. Świetnie pokazuje to nauka na egzamin. Kiedy nauczyciel powie że w środę jest test nie zaczniesz uczyć się 3 dni wcześniej. będziesz uczyć się dokładnie we wtorek popołudniu albo wieczorem. Pamiętaj o tym. Ustal sobie najmniejszy realny okres czasu na wykonanie danej czynności. Jeżeli pierwotnie masz na nią 3h pomyśl czy nie dasz rady zrobić jej w 2h a dodatkową godzinę przeznaczyć na inne czynności. Pamiętaj jednak, że nie powinno odbić się to na jakości wykonywanego zadania.

Jak zwiększyć produktywność – podsumowanie

Przytoczyłem Wam dzisiaj 7 technik i sposobów jakie stosuje na co dzień i które pomagają Mi być bardziej produktywnym. Mam nadzieję, że pomogą wam one zwiększyć Waszą produktywność i ułatwić wykonywanie działań w pracy.

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *