jak wybrać domenę

Jak wybrać domenę – wszystko co warto wiedzieć

Wybór odpowiedniej domeny jest jednym z najważniejszych kroków, jakie musisz wykonać, jeśli chcesz założyć swoją stronę internetową. Domena jest twoim adresem w Internecie i może mieć duży wpływ na sukces lub porażkę Twojego serwisu. W poniższym artykule omówimy kilka ważnych kryteriów, które powinieneś wziąć pod uwagę podczas wyboru domeny. Dzięki tym wskazówkom dowiesz się jak wybrać domenę dla swojej strony lub sklepu internetowego. Zatem ją domenę wybrać:

Jak wybrać domenę – krótkość i prostota

Im krótsza i prostsza jest nazwa domeny, tym łatwiej ją zapamiętać i zapisać. Krótka nazwa domeny jest również łatwiejsza do wpisania w wyszukiwarkę lub wpisania w pamięć, co może przynieść korzyści Twojemu serwisowi. Dla twoich klientów łatwiej będzie zapamiętać adres Twojej strony jeżeli domena będzie krótka i prosta. Dzięki temu nie będą tracić czasu na szukanie Twojego sklepu w internecie jeszcze raz, a ty będziesz pozyskiwać więcej zleceń.

Słowa kluczowe

Jeśli Twoja domena zawiera słowa kluczowe, które odpowiadają tematyce Twojego serwisu, może to pomóc w wyszukiwaniu i zwiększyć widoczność Twojego serwisu w wynikach wyszukiwania. Algorytmy Googla i innych wyszukiwarek, sprawdzają zagęszczenie fraz kluczowych wpisanych przez użytkowników. Jeżeli fraza pojawia się nie tylko w tytule SEO oraz meta opisie, ale także w samej domenie, będzie miało to duży wpływ na jej pozycję. Zatem jak wybrać domenę np. dla lekarza? Może to być np. połączenie słowa lekarz i nazwiska, a także specjalizacji i nazwiska. Jeżeli działamy tylko na danym terenie, warto pomyśleć o połączeniu regionu i profesji np. prawnikolsztyn.pl

Rozszerzenie domeny

Najbardziej popularnym rozszerzeniem domeny jest „.com”, jednak istnieje wiele innych, takich jak „.net”, „.org” i „.info”. W zależności od celu Twojego serwisu jedno z tych rozszerzeń może być lepsze niż inne. Jeżeli zamierzasz działać tylko na terenie Polski, najlepszym rozwiązaniem będzie końcówka pl., jeżeli chcesz działać globalnie, wtedy zdecyduj się na końcówkę com. Inne końcówki wybieraj tylko wtedy kiedy te dwie są zajęte.

Pamiętaj jednak, że jeżeli domena jest już zajęta, może się okazać, że posiadając domenę np. meblekraków.net będziesz promować konkurencję, która kupiła domenę meblekraków.pl i prawdopodobnie może być lepiej pozycjonowana, przez co stracisz klientów. Stawiaj na unikatowe nazwy domen, które się nie powtarzają.

Jak wybrać domenę? Bez znaków specjalnych

Unikaj używania znaków specjalnych w nazwie domeny, ponieważ może to być trudne do zapamiętania i wpisania dla odwiedzających. Jeżeli domena hydraulikgdansk.pl jest zajęta, nie kupuj domeny hydraulik-gdańsk.pl. Lepiej będzie zdecydować się na domenę gdanskhydraulik.pl lub hydraulikzgdanska.pl. Nikt nie zapamięta, że ma twoją domenę pisać z kropką myślnikiem lub podłogą. Nie utrudniaj klientowi znalezienie cię ponownie. Dlatego wybierając domenę, pamiętaj, aby nie dawać znaków specjalnych.

Prawa do nazwy

Jak wybrać domenę? Przede wszystkim legalnie. Upewnij się, że nazwa domeny, którą wybierasz, nie jest już zarejestrowana przez kogoś innego ani nie narusza praw własności intelektualnej. Możesz to sprawdzić, korzystając z narzędzi do sprawdzania dostępności domen. Możesz to zrobić na tej stronie.

Nie dawaj dwóch takich samych liter obok siebie

Szukając domeny dla swojego biznesu, pamiętaj nie dawać dwóch takich samych liter obok siebie, a już na pewno nie łącz dwóch wyrazów, gdzie jeden kończy się, a drugi zaczyna tą samą literą. Jakie mogą być to domeny? Na przykład lekarzzięba.pl pogotowieelix.pl. Taka domena może okazać się problemem przy wpisywaniu jej w wyszukiwarkę. Użytkownik, zamiast wpisać pogotowieelix.pl, wpisze pogotowielix.pl i możliwe, że wyskoczy mu inna strona, ponieważ nie zauważył braku jednej litery. Wbrew pozorom przy szybkim przeglądaniu internetu i szukaniu informacji jest to częsty błąd.

Stawiając na polski rynek stawiaj na polską domenę

Jeżeli wiesz, że nie planujesz działać na zagraniczne rynki, to po co utrudniać wpisanie Twojej domeny w wyszukiwarkę osobom, które np. nie znają języka angielskiego, włoskiego lub innego. Nie każ się zastanawiać Twoim klientom czy wymawiane w Twojej nazwie ,i, mają wpisać jako ,i, czy może jako dwa ,ee,.

Jak wybrać domenę – podsumowanie

Zastanawiając się nad wyborem domeny dla swojej strony internetowej, lub sklepu internetowego, postaw się przede wszystkim w roli Twoich klientów. Zastanów się, jak najbardziej możesz ułatwić im znalezienie Ciebie w internecie, ale jednocześnie, aby Twoja domena miała coś wspólnego z Twoją branżą.

Jeżeli nie masz czasu zajmować się takimi sprawami, lub po prostu nie masz na to czasu, ale także wiesz, że jest to decyzja, która rzutuje na Twój biznes przez następne lata, możesz zgłosić się do mnie. Pomogę Ci wybrać najlepszą dostępną domenę dla Twojego biznesu oraz zbuduje Ci sklep internetowy i stronę, która pozyska klientów dla Twojej marki. Moje portfolio możesz zobaczyć tutaj.

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *